Forum - Galeria Zdrowia, Marketingu i Rozrywki - Strona Główna - Galeria Zdrowia, Marketingu i Rozrywki -
Public Relations - kursy i szkolenia - oferty terapeutyczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dlaczego Polacy pracują na czarno?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum - Galeria Zdrowia, Marketingu i Rozrywki - Strona Główna -> Artykuły - recenzje - komentarze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IAR
Gość






PostWysłany: Śro 20:30, 24 Paź 2007    Temat postu: Dlaczego Polacy pracują na czarno?

Dlaczego Polacy pracują na czarno?
(IAR, pb/24.10.2007, godz. 15:09)

Według 30 proc. Polaków głównym powodem, który skłania do zaakceptowania pracy na czarno, są zbyt niskie zarobki oferowane na legalnym rynku pracy - wynika z opublikowanych w środę rezultatów Eurobarometru. 71 proc. Polaków uważa, że na pracę na czarno najbardziej narażeni są bezrobotni.


19 proc. Polaków jest zdania, że zjawisko pracy na czarno występuje dlatego, że za wysokie są podatki i składki związane z legalną pracą. 11 proc. wskazuje przede wszystkim na brak legalnych miejsc pracy.

W sondażu 5 proc. ankietowanych Polaków przyznało się, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie pracowało na czarno. 4 proc. odmówiło udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Dla porównania: w Danii do pracy na czarno przyznało się 18 proc. ankietowanych, w Wielkiej Brytanii zaś - zaledwie 2 proc.

Komisja Europejska, która zaprezentowała rezultaty Eurobarometru, zaleca jednak ostrożne traktowanie tych danych, tłumacząc, że wiele osób nie przyznaje się do pracy na czarno nawet w anonimowych ankietach, a także, że "w różnych krajach różnie pojmuje się to, czym w istocie jest praca na czarno". KE jest zdania, że rzeczywisty odsetek jest o wiele wyższy.

Dla porównania KE prezentuje szacunki udziału pracy na czarno w produkcie krajowym brutto (PKB). W Polsce w 2003 roku było to ok. 14 proc. Trend - zauważa KE - jest malejący, ze względu na rozwój gospodarczy i powstawanie nowych miejsc pracy.

Średnio w krajach UE 5 proc. ankietowanych przyznało się do pracy na czarno. Blisko połowa - 47 proc. - z nich tłumaczy, że jest to korzystne zarówno dla nich, jak i dla pracodawcy. Z sondażu wynika, że średnia godzinowa stawka w pracy na czarno wynosi w UE 16,60 euro (19 euro dla mężczyzn i 12 euro dla kobiet). Przy czym w krajach Europy Środkowowschodniej jest dużo niższa i wynosi ok. 10 euro.

23 proc. zatrudnionych na czarno Europejczyków twierdzi, że chodziło jedynie o pracę sezonową i "nie było warto jej zgłaszać". 16 proc. uzasadnia podjęcie pracy na czarno tym, że nie mogli znaleźć legalnego zatrudnienia, a także, że "to powszechna praktyka".

Z Eurobarometru wynika też, że praca na czarno jest szczególnie rozpowszechniona w pracach domowych (nielegalne zatrudnianie gospoś, opiekunek czy sprzątaczek), branży budowlano-remontowej oraz sektorze restauracyjno-hotelarskim. Ponadto w większym stopniu zjawisko to występuje w Europie Południowej i Środkowowschodniej niż Zachodniej i w Skandynawii. Dotyczy głównie ludzi młodych i studentów.

Z pracą na czarno związane jest zjawisko omijania płacenia podatków i składek przez wypłacanie pracownikom części albo całości wynagrodzenia w gotówce, z ręki do ręki. W ten sposób zarówno pracodawcy, jak i pracownicy ukrywają przed fiskusem faktyczną wysokość pensji. 11 proc. ankietowanych Polaków, którzy mają stałe, legalne zatrudnienie, przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy dostało od szefa wynagrodzenie w tej formie. Średnia w UE, oparta na deklaracjach ankietowanych, to 5 proc.

Duże różnice między krajami występują jeśli chodzi o skłonność do karania pracy na czarno. 55 proc. Polaków uważa, że wystarczy zapłacenie należnych podatków i składek oraz pewnej grzywny. 23 proc. nie widzi potrzeby opłacenia grzywny. 2 proc. chętnie widziałoby winnego pracownika w więzieniu. Dla porównania - kary więzienia dla pracowników uważa za adekwatne 18 proc. Szwedów, 13 proc. Brytyjczyków i 11 proc. Francuzów.

"Praca na czarno wciąż ma miejsce, gdyż opłaca się obu stronom. Musimy stawić czoło temu zjawisku" - apelował na konferencji prasowej komisarz ds. pracy Vladimir Szpidla. Jego zdaniem walka z pracą na czarno powinna polegać na zmniejszeniu jej atrakcyjności dla pracowników i pracodawców. Można to osiągnąć dzięki obniżeniu podatków i zniesieniu barier administracyjnych na rynku pracy - tłumaczył komisarz. Jednocześnie apelował o bardziej wnikliwe kontrole rynku pracy z udziałem partnerów społecznych, w tym także współpracę służb ds. inspekcji pracy z rożnych krajów UE w ramach jednej europejskiej "platformy".

Dla Szpidli nie ulega wątpliwości, że zamknięcie rynku pracy w Austrii, Belgii, Danii, Francji i Niemczech dla obywateli z nowych krajów UE jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi pracy na czarno. Dlatego po raz kolejny wezwał tę piątkę krajów do zniesienia restrykcji, które teoretycznie mogą być utrzymane aż do 2011 roku.

KE podkreśla, że obowiązujące wciąż w pięciu krajach starej UE bariery zmuszają niektórych pracowników z nowych krajów do pracy na czarno, nie dając szans na legalne zatrudnienie. KE powtarza też, że przybycie pracowników z nowych krajów UE miało pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy tych krajów, które zdecydowały się na pełne otwarcie rynków pracy.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Magda
Gość






PostWysłany: Śro 20:31, 24 Paź 2007    Temat postu:

Polacy pracują na czarno,bo pracodawcy sprzedają na lewo,

moi drodzy.Jak sprzedaje sie 90% produkcji bez rachunku,to nie można pa prawo zatrudniać pracowników.Najgłupszy urząd skarbowy chętnie policzy wydajność i produkcję rzeczywistą i dowali domiar ,zadając podchwytliwe pytania.Nie mozna wykazywać kosztów,jak sie nie wykazuje zysków.Ot ,co.Reszta wyjasnień to matactwo.




~Magda , 24.10.2007 20:24
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jot
Gość






PostWysłany: Śro 20:33, 24 Paź 2007    Temat postu:

założyłem jedno osobową firmę bo chciałem legalnie dorobić do marnej pensji nauczyciela i co się okazało?

wszystkie pieniądze które jestem wstanie zarobić muszę oddać na zus
więc po poł roku takiej działalnośći stwierdzam że kończe z tym i przechodze do działalności na czarno.

Ale teraz już niebędę mieć wyrzutów sumienia że nie zapłace podatku- bo to państwo ma gdzieś takich ludzi jak ja - żadnej odpowiedzialności - tylko łupić ile wlezie.

A wystarczyło by takim jednoosobowym firmom które napoczątku maja bardzo małe dochody nieprzekraczające 500 - 1000zł zwolnić z płacenia zusu lub zmniejszyć ten zus aby taka firma nie upadła

Takich ludzi jak ja są miliony - ja nie potrzebuję podwyżek tylko chcę sam poprzez mój własny biznes osiągnąć jakiś godziwy status materialny.
Ale to państwo takich jak ja niszczy w zarodku - bo mam wrażenie że biznes jest dla bogaczy.

Niebyłoby żadnego bezrobocia gdyby możliwe było samozatrudnienie bez ponoszenia na starcie takich kosztów jakie są teraz



~jot , 24.10.2007 18:09
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum - Galeria Zdrowia, Marketingu i Rozrywki - Strona Główna -> Artykuły - recenzje - komentarze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin