Forum - Galeria Zdrowia, Marketingu i Rozrywki - Strona Główna - Galeria Zdrowia, Marketingu i Rozrywki -
Public Relations - kursy i szkolenia - oferty terapeutyczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cynizm dla początkujących

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum - Galeria Zdrowia, Marketingu i Rozrywki - Strona Główna -> Leczenie naturalne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ciceron
moderator



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 71
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 9:44, 19 Kwi 2007    Temat postu: Cynizm dla początkujących

.
Cyniczny światopogląd może skrócić życie o kilka lat. Cynicy częściej niż ludzie pogodni działają autodestrukcyjne. Badania wykazały, że więcej piją i palą oraz częściej popełniają samobójstwa.

„Świat należy do ludzi z IQ 120. Wszyscy mądrzejsi bądź głupsi stanowią jedynie zbędny balast” – pisze Rick Bayan na swojej ociekającej goryczą stronie internetowej, nazwanej Sanktuarium Cyników, czyli domem dla „rozczarowanych idealistów, wywrotowych kpiarzy, sceptycznych błaznów, zupełnych odmieńców, mruków i mizantropów”.


Kiedyś, jako świeżo upieczony absolwent historii, Bayan był przekonany, że wiedza o starożytnych wojnach i angielskich monarchach umożliwi mu podjęcie kreatywnej, dochodowej pracy. – Myślałem, że świat wyjdzie mi naprzeciw i powita mnie z otwartymi ramionami – wspomina Bayan.
Kiedy jednak wylądował w ślepej uliczce, edytując tandetne artykuły w szmatławych czasopismach, w jego głowie ruszyła machina pesymistycznych myśli.

Stał się marudny i depresyjny, a każdego, kogo napotkał na swojej drodze, raczył tyradami pełnymi jadu. A gdy porzucił pracę etatowego redaktora, aby publikować teksty o instalacjach wodociągowych, w których „nie był w stanie pokazać pięknego stylu, bo pisywał o listwach podłogowych i glebie”, Bayan doszedł do wniosku, że jego stale negatywny i podejrzliwy światopogląd kwalifikuje go do grona zagorzałych cyników.
Studenckie marzenia Bayana były być może bardziej przejawem naiwności niż nadziei. Jednak już jego rozczarowanie, depresja i wrogość (w połączeniu z obronnym pesymizmem) składają się na konstelację cech charakterystycznych dla cyników.

Psychologowie zgodni są co do tego, że cynizm – przynajmniej częściowo – zapisany jest w genach. Ludzie z wrodzoną tendencją do zaburzeń depresyjnych są narażeni na większe ryzyko rozwinięcia się u nich cynicznego światopoglądu. Frank Kei, psycholog z uniwersytetu Yale, odkrył, że u prawidłowo rozwijających się dzieci podejście cyniczne pojawia się już w wieku siedmiu lat. Salvatore Maddi, badacz osobowości z kalifornijskiego uniwersytetu w Irvine, uważa jednak, że ludzie nie rodzą się cynikami, ale się nimi stają, tak ja to było w przypadku Bayana.

Według Maddiego, cynizm powstaje, gdy ludzie wkładają wiele wysiłku w osiągnięcie jakiegoś celu – na przykład walczą o awans w pracy albo starają się wychować samodzielne dziecko – a potem okazuje się, że ich wysiłki były daremne.

Rozdźwięk między oczekiwaniami a rzeczywistością wpędza początkującego cynika w poczucie beznadziei i przyspiesza pojawienie się cechy typowej dla tego rodzaju osobowości, czyli przekonania, że nic i nikt nie ma tak naprawdę w życiu znaczenia.
Taka postawa cechuje także depresję. Psycholog kliniczny Michael Yapko podkreśla, że sam cynizm nie podnosi ryzyka wystąpienia depresji, chyba że ktoś zaczyna za bardzo skupiać się na swoich pesymistycznych myślach. Inną cechą odróżniającą uogólniony brak dobrego humoru od rzeczywistego zaburzenia psychicznego jest według Yapko to, czy czyjeś cyniczne nastawienie dotyczy tylko jednej dziedziny życia – na przykład rządu – czy odnosi się również do członków rodziny, pracy i w ogóle wszystkiego.

Niektórzy cynicy stają się skrytymi buntownikami. Jednak większość z nich ma jedynie ciągle włączony swój krytyczny nadajnik, przesadnie ukierunkowany na innych, a nie na nich samych. To zaś prowadzi do podejrzliwości co do motywów innych ludzi. – Cynik zawsze szuka dowodów na to, że dana sytuacja jest podejrzana – wyjaśnia Amy Edmonson, profesor w Harwardzkiej Szkole Biznesu, która przeprowadzała badania nad cynizmem wśród pracowników.
Oczywiście taki rodzaj bezwzględnego osądu bywa czasami usprawiedliwiony, co jest przyczyną, dla której cynicy zawsze wzbudzali zainteresowanie i poklask. Mogą oni zaliczyć do swojego grona Friedricha Nietzschego, Dorothy Parker czy Oscara Wilde'a. Słusznie napisała kiedyś felietonistka Molly Ivins: „Ciężko spierać się z cynikami – zawsze brzmią mądrzej od optymistów, ponieważ mają po swojej stronie więcej dowodów”.


Cyniczny światopogląd może skrócić życie o kilka lat. Ze względu na nihilistyczne odchylenie cynicy częściej niż ludzie pogodniejsi angażują się w zachowania autodestrukcyjne. Badania wykazały, że więcej piją i palą oraz częściej popełniają samobójstwa.
Cynicy znacznie częściej też chorują i umierają z powodu problemów z sercem. Donald Haas, kardiolog z New York's Mount Sinai Medical School, wykazał, że ludzie podejrzliwi cierpiący na dolegliwości serca ponad dwa razy częściej niż optymiści popadają w ciężkie stany chorobowe i wymagają hospitalizacji. Haas uważa, że bądź to przez ich złośliwość, bądź też z powodu ogólnego zniechęcenia do życia także rzadziej stosują się do zaleceń lekarzy.
Choć na dłuższą metę cynizm nie sprzyja zdrowiu, może on służyć jako emocjonalna pancerz łagodzący codzienne rozczarowania i upokorzenia. Philip Mirvis – badacz tego zjawiska – twierdzi, że malkontencki, oderwany światopogląd na życie, znany również jako obronny pesymizm, pomaga „chronić się przed tym, co wydaje się być pułapkami zastawionymi przez przełożonych i różnych naciągaczy”. Jeśli na samym początku założysz, że danemu klientowi nie można zaufać albo że twoja nowa teściowa okaże się wiedźmą, będziesz lepiej przygotowany, gdy twoje obawy zaczną się zamieniać w rzeczywistość.

– Patrzenie cynicznym okiem na sytuację, której nie można kontrolować zmniejsza przywiązanie do konkretnych efektów – wyjaśnia Yapko – i zasadniczo ogranicza podatność na depresję.

Zapał cyników w ujawnianiu wszelkich układów i interesownych intencji, zanim same wyjdą na jaw, czyni ich społecznie pożytecznymi. Ciesząca się złą sławą cyniczka Maureen Dowd zdobyła na przykład nagrodę Pulitzera dzięki ujawnieniu fatalnych błędów rządów Billa Clintona.

– Cynicy zasługują na więcej szacunku, niż się im go okazuje – podkreśla Bayan. – Potrzebujemy ludzi, którzy powiedzą „nie” i zakrzyczą pomysły ekstremalne albo po prostu głupie.

Lekcja optymizmu dla cyników

· Cynik optymista? Nie, to nie oksymoron. Odrobina cynizmu bywa pożyteczna, a umiar w malkontenckich zapędach sprawi, że nie zaszkodzą one twojemu zdrowiu.
· Zapobiegaj depresji. Uogólnione uczucie bezsilności i beznadziei sugeruje, że mamy do czynienia ze stanem chorobowym. Dlatego udaj się do specjalisty, bo może potrzebujesz terapii, która rozjaśni twój przyćmiony światopogląd.
· Bądź cyniczny selektywnie. Aby zachować równowagę, zachowaj swój krytyczny zmysł w dobrej formie, jednak nie pozwól, by ingerował w twoje poczucie zadowolenia z – powiedzmy – przepięknego zachodu słońca lub niespodziewanego uśmiechu losu.
· Otaczaj się ludźmi podobnymi do siebie. Kiedy głosy w twojej głowie bez przerwy będą trąbić o twojej bezużyteczności, będziesz potrzebował pomocy jakiegoś rozumiejącego przyjaciela, który nie będzie się wahał wyprowadzić cię z błędu.
· Wprowadzaj zmiany małymi krokami. Drobne akty dobroci nie są niezbędne, ale naprawianie świata pomoże ci poczuć, że działasz. Jeśli na przykład frustrują cię polityczni ekstremiści, zacznij pisać bloga, który wytknie nieścisłości w ich logice.

© 2007 Premium Health News Service, Reed Business Information Ltd. All rights reserved. Distributed by Tribune Media Services International.
[link widoczny dla zalogowanych]

.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Orator
moderator



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 152
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 13:58, 26 Lip 2007    Temat postu:

Jak wykonywać ćwiczenia relaksacyjne?

Pamiętaj, że samodzielne stosowanie technik relaksacyjnych wskazane jest tylko wtedy, gdy gotowi jesteśmy przyjąć pełną odpowiedzialność za własne przeżycia, emocje i ich konsekwencje w trakcie ćwiczeń.
Każde ćwiczenie można przerwać i nigdy nie należy ich stosować wbrew własnej woli !

Podczas ćwiczeń należy przyjąć wygodną pozycję - np. siedząc na wygodnej kanapie, w fotelu lub leżąc na podłodze. Ważne jest zapewnienie sobie poczucia spokoju i bezpieczeństwa w czasie ćwiczeń. Aby zagłębić się "w siebie" konieczne jest pewne "odcięcie" od świata zewnętrznego - tak aby nie przeszkodził nam telefon, czy dzwonek do drzwi. Ułożenie się na łóżku nie jest najlepszym wyborem, gdyż grozi zaśnięciem w trakcie relaksu ...

Aby osiągnąć pozytywne efekty ćwiczeń należy:

- jasno i w pozytywny sposób określić cel
- wierzyć w osiągnięcie pozytywnego rezultatu
- wykorzystywać w trakcie pracy mocne strony swojej osoby
- przeżywać radość z każdego nawet małego kroczku naprzód
- dokładnie i ze wszystkimi detalami wyobrażać sobie wynik, który osiągniemy.




Album 2x VCD/DVD - Ćwiczenia relaksacyjne i autogenne

1. Relaks progresywny Jacobsona + Trening autogenny Schultza

Pełne wersje 2 ćwiczeń do praktycznego wykonywania w warunkach domowych i klubowych.

Opracowanie i wykonanie: Władysław Pitak, muzykoterapeuta i logopeda medialny.

Nagrania wykonano w Jaskiniach Solno-Jodowych "Galos" w Kudowie i Lądku Zdroju w 2004 r.

2. Jak radzić sobie ze stresem + omówienie technik relaksacyjnych

Wykład, prezentacja i omówienie w wyk. Władysława Pitaka podczas Ogólnopolskich Warsztatów dla Dziennikarzy - Niepołomice 2004).

Z wykładu i prezentacji dowiesz się, że: "relaksacja Jacobsona polega na wykonywaniu określonych, celowych ruchów rękami, nogami, tułowiem i twarzą, po to, aby napinać i rozluźniać określone grupy mięśni organizmu. Napinanie i rozluźnianie służy najpierw wyuczeniu zdawania sobie sprawy z różnicy wrażeń płynących z mięśnia napiętego i rozluźnionego.

Systematyczne ćwiczenia uczą także nawyku rozluźniania własnych mięśni. Uczenie się relaksu jest podobne do uczenia się jazdy na nartach czy pływania.

Z treningu płyną określone korzyści.

Oto niektóre z nich:
- przyjemne doznania i poprawa samopoczucia,
- wzmocnienie zaufania do siebie,
- zmniejszenie nadciśnienia i poprawa pracy serca,
- lepsza praca żołądka i jelit,
- działanie profilaktyczne przeciw wrzodom i kłopotom trawiennym,
- zmniejszenie nerwowości, rozwój wyobraźni i procesów myślenia.

Nazwa trening autogenny Schultza pochodzi od greckiego słowa "autos"- sam i "genos"- początek, pochodzenie, ród. Autogenny znaczy więc: ćwiczący własne EGO.

Różnica między stanem hipnotycznym a autogennym polega na tym, że w pierwszym przypadku człowiek znajduje się pod wpływem działania hipnotyzera, a w autogenii - pod wpływem samego siebie.

Trening Schultza ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wspomagającym przy różnego rodzaju neurozach i zaburzeniach psychosomatycznych, dolegliwościach hormonalnych, w neurologii, foniatrii, położnictwie, stomatologii i przy drobnych zabiegach chirurgicznych.

Metoda sprawdziła się w wielu dziedzinach , m.in. w poradniach wychowawczych i małżeńskich, w sporcie (przed startem) i sztuce aktorskiej i publicznych wystąpieniach (przy opanowywaniu tremy przed występami).

Obiektywne badania kliniczne (EEG, EKG) dowodzą, że metoda ta wpływa na łagodzenie, a nierzadko usuwa m.in. takie objawy chorobowe:

- nerwicowy częstoskurcz serca i nerwowe połykanie powietrza,
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- dławica sercowa (połączona ze stanami lękowymi),
- dusznica oskrzelowa,
- nerwice narządowe (dyskinezje dróg żółciowych, spastyczne stany jelit, zaparcie),
- męczliwość, migrena i moczenie nocne,
- naczynioruchowe bóle głowy,
- nadciśnienie tętnicze,
- nadczynność tarczycy,
- pokrzywka i świąd nerwicowy,
- ruchy przymusowe (tiki) i wymioty psychogenne,
- wegetatywne zaburzenia krążenia i przewodu pokarmowego.

#



na foto: Władysław Pitak po szkoleniu w towarzystwie rehabilitantek z sanatorium "Wielka Pieniawa" w Polanicy Zdroju


Koszt albumu 2xDVD = 40 zł.+ 5 zł (koszty pocztowe) = 45,- zł z przedpłatą na konto bankowe


rodzaj wpłaty: album 2xVCD

Wysyłka odbywa się w terminie 3 dni po otrzymaniu potwierdzenia z banku o wpłynięciu w/w kwoty na wskazane konto.
~~~~~~~~~~~~

Uwaga:

wpłata na konto powinna być poprzedzona zamówieniem mailowym
[link widoczny dla zalogowanych]

lub telefonicznym (094-340-60-06)
z podaniem tytułu zamówionego nagrania, nazwiska odbiorcy i jego adresu.

Zapraszamy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Logos
moderator



Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 127
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 9:03, 27 Maj 2008    Temat postu:

.
.
GŁOWA DO GÓRY - BĘDZIE DOBRZE

Chodź na stronę:

[link widoczny dla zalogowanych]




.
.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ciceron
moderator



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 71
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 19:20, 19 Sie 2010    Temat postu:

Progressive Muskelentspannung nach Jacobson und Pitak


Der Entdecker dieses Entspannungsverfahren ist der amerikanische Arzt Edmund Jacobson. Er beschäftigte sich Anfang des 20. Jahrhunderts eingehend mit der Funktion der Muskeln und fand heraus, dass durch ein gezieltes Anspannen und anschließendes Lösen einzelner Muskelgruppen eine tiefe Entspannung erreicht werden kann.

Wenn wir Angst haben, unter starker Anspannung oder Druck stehen, spannt sich automatisch unsere Muskulatur an, z. B. schließt man die Hände unbewusst zur Faust. Je größer die psychische Anspannung durch Ereignisse wie Stress, Angst oder Ärger ist, desto ausgeprägter sind auch die Muskelanspannungen. Unter Umständen können sich Blockaden ergeben, die Schmerzen und psychosomatische Störungen verursachen.

Muskelanspannung ist die Folge von Stress
Die progressive Muskelentspannung (PM), Tiefenmuskelentspannung oder "progressiv relaxation" genannt, verhilft durch Auflösung muskulärer Spannungszustände zu geistiger und körperlicher Ruhe und Erholung vom oft belastenden Alltag. Ganz nach dem Motto: Durch körperliche Entspannung hin zur seelischen Entspannung.

Stressbedingte Beschwerden lassen nach, die Entspannung wirkt sich positiv auf den ganzen Körper aus, macht ruhig und gelassen. Progressive Muskelentspannung ist leicht erlernbar, man benötigt keine Vorkenntnisse oder ein ausgeprägtes Vorstellungsvermögen.

Die Methode ist sogar leichter zu erlernen als autogenes Training: Autogenes Training beruht auf autosuggestiver Basis, während die progressive Muskelentspannung eine rein körperliche Methode ist. Als Entspannungsmethode ist sie – neben der Behandlung von Verspannungen und Haltungsschäden - gut zur Stressbewältigung für nervöse und unruhige Menschen geeignet.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Erka
moderator



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 80
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 9:53, 12 Sty 2011    Temat postu:

Chroniczny stres
Panie nie mają powodów, by czuć się gorsze od panów. Kobiety wypadają lepiej w obliczu chronicznego stresu, który daje im prawdziwego „kopa”, a mężczyzn rozkłada na łopatki.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum - Galeria Zdrowia, Marketingu i Rozrywki - Strona Główna -> Leczenie naturalne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin